Pěší turistika

Pěší turistika

Zde najdete naše tipy na pěší výlety v Otrokovicích i jejich okolí.

MĚSTSKÉ TURISTICKÉ OKRUHY:

MĚSTSKÉ TURISTICKÉ OKRUHY:

"Městský turistický okruh" o délce 12,1 km Vás provede nejzajímavějšími místy v Otrokovicích. V terénu je značen modrými trojúhelníkovými šipkami. Na něj navazuje z vlakového nádraží či od soutoku Dřevnice a Moravy trasa "Kolem letiště", která měří 4,7 km. Ta je značena zelenými šipkami. Obě vedou po chodnících, zpevněných i nezpevněných cestách městem i jeho okrajovými částmi. Vhodné jsou nejen k procházkám a běhu, ale i k jízdě na trekovém či horském kole.

Brožuru s mapou si vyzvedněte např. v našich pobočkách v přístavišti a v budově Otrokovické Besedy, online mapu najdete na webu mapujme.cz nebo na mapy.cz (viz výše).

 

STEZKA BAŤOV:

STEZKA BAŤOV:

Třetí městský turistický okruh "Stezka Baťov" Vás provede nejzajímavějšími místy úzce spjatými s historií firmy Baťa v Otrokovicích. Jeho délka je cca 4,2 km po rovině, pokud si po cestě obejdete rekreační nádrž Štěrkoviště, urazíte celkem 5,8 km.

Baťov (do 31. 12. 2022 Bahňák) je oficiální pojmenování místní části, kterou převážně ve 30. letech minulého století vystavěla firma Baťa. Zlín už byl Tomáši Baťovi malý, proto provozy náročné na vodu přesunul k řece Moravě, a nedaleko obce Otrokovice tak založil nové, moderní město.

Po startu v přístavišti Baťova kanálu Vás čeká např. čtvrť typických cihlových domků, architektonický klenot Společenský dům, přilehlý park se sochami Tomáše a Jana Antonína Bati, obchodní dům, můžete si projít někdejší továrnu, uvidíte koupaliště s originální skluzavkou ve tvaru střevíčku, ale i tzv. Ruský dům, vybudovaný ve stylu socialistického realismu.

Trasa vede po zpevněných cestách městem, resp. jeho částí Baťov. Lze ji využít k procházce, severské chůzi a běhu. Je sjízdná i na trekovém či horském kole. Okruh je značen červeným Baťovským "B" s bílými šipkami určujícími směr cesty. Je součástí turistické mapy na mapy.cz, kde je zobrazen přerušovanou červenou čarou. Mapa stezky zde. Více informací naleznete na webu platformy Ať žije Baťov!, jejíž zakladatel Vít Marek úzce spolupracoval na vzniku stezky.

 

STEZKY BRANOU DO CHŘIBŮ:

STEZKY BRANOU DO CHŘIBŮ:

Stezky Branou do Chřibů jsou místní turistické trasy, vedoucí z otrokovického přístaviště Baťova kanálu do obcí Bělov, Nová Dědina a Žlutava. Tvoří pomyslnou severní bránu do pohoří Chřiby, které leží mezi Kyjovem a Otrokovicemi, jež jsou výchozím bodem stezek. Jsou sjízdné i na horském kole.

Stezky vedou po klidných komunikacích bez silniční dopravy, většinou po polních cestách a lesních pěšinách. 22 km okruhových tras je značeno místním turistickým značením, a to barvou žlutou (Stezka Nové Dědiny – 6,7 km, převýšení 150 m), oranžovou (Stezka Žlutavy – 6,8 km, převýšení 200 m) a červenou (Stezka Bělova – 8,2 km, převýšení 155 m).

Mapy tras a více informací vč. zajímavých míst po cestě najdete v mapy.cz nebo na webu projektu. Brožuru s tištěnou mapou Vám poskytnou naše informační centra (viz Kontakty).

 

Z KVÍTKOVIC NA SVATOU VODU A ZPĚT

Z KVÍTKOVIC NA SVATOU VODU A ZPĚT


Trasa vede po polních stezkách, po silnici, lesem, a v závěru po široké polní cestě. Z tiché a lesnaté návsi se vydáme ulicí U Farmy. Na jejím konci se asfaltová cesta mění v pohodlnou polní cestu vedoucí kolem ohrady s ovečkami a keři černého bezu. Pěšina mírně stoupá až k široké louce, kterou se vine, a vyvádí nás na návrší s výhledy na Podřevnickem za zády. Užijeme si široký a daleký rozhled do kraje a pokračujeme.

Pěšina ústí na asfaltovou cestu, která je cyklotrasou číslo 5060. Zde musíme opatrně překonat jistou vzdálenost po méně pohodlném asfaltu a nechat se dovést až na lesní asfaltové rozcestí, kde odbočíme doleva na kamenitou lesní stezku. Tato prastará středověká komunikace nás přivede se závěrečným ostřejším sestupem až ke studánce Svatá voda. Od legendami opředené studánky se vydáme po zelené turistické značce, nejprve lesní stezkou vinoucí se nad hlubší roklí studánkového potoka, poté prašnou cestou kolem zahrádek a polí až k obchodnímu Malenovice Centro. Chceme-li se vrátit do Otrokovic, přejdeme silnici a počkáme na trolejbus (všechny linky).

 

Z OTROKOVIC NA BUŇOV

Z OTROKOVIC NA BUŇOV

V Otrokovicích se vydáme ulicí Čechova směrem k Radovánkám, před kterými však těsně uhneme vlevo (až za mostem obchvatu) a vystoupáme po asfaltové cestě na starou říční terasu. Odtud se potěšíme výhledem na širokou nivu řeky Dřevnice. Po asfaltové cestě směřujeme dále SSZ směrem až k Nesrstově kříži, který je uvězněný v zalesněném ostrůvku Exitu 30. Zhruba na jeho úrovni spatříme polní cestu uhýbající vpravo, která nás dovede na Buňov.

Na Buňově se kdysi nacházela vesnice s rybníkem, jehož hráze jsou v terénu dosud patrné. Dnes zde v ospalé atmosféře nalézáme stáje a pěkné rozhledy do Hané a Valašské Hané. Říká se, že na Buňově spatřil světlo světa kazatel a současník Karla IV., Jan Milíč, zvaný z Kroměříže.

 

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.