Odemykání Baťova kánalu letos v Otrokovicích

Odemykání Baťova kánalu letos v Otrokovicích

Akce

Letošní plavební sezona na Baťově kanále bude oficiálně zahájena v pondělí 1. května v otrokovickém přístavišti na Baťově. Symbolického odemykání vody se zúčastní celá řada významných hostů. V tento den se tradičně uskuteční i Májová pouť, která se odehraje v parku před Společenským domem.

Provoz na Baťově kanále začíná obvykle již v dubnu, přesto oficiální „Odemykání plavební sezóny“ bývá vždy 1. května v některém z měst či obcí ležící podél této vodní cesty. Dějištěm letošního slavnostního aktu bude nově zrekonstruované přístaviště v Otrokovicích. „V letošním roce se k našemu tradičnímu odemykání vody připojí i akce organizovaná Sdružením obcí pro rozvoj Baťova kanálu, jehož jsme také členem. Tímto se k nám přesune akce regionálního významu, která sem může přivést nové návštěvníky. Ukazuje se, že investice realizované v přístavišti mají svůj význam a kvalitní zázemí nabízí reprezentativní prostory a zázemí i pro akce většího než městského významu. Věřím, že kromě této, se letos v přístavišti uskuteční další řada krásných kulturních akcí,“ řekla starostka města Otrokovice Hana Večerková.

Mezi pozvanými hosty jsou nejenom starostové všech obcí ležících kolem Baťova kanálu, hejtmani Zlínského a Jihomoravského kraje, zástupci vedení Povodí Moravy, Ředitelství vodních cest a Státní plavební správy, ale také poslanci, senátoři a ministři vlády ČR.

Slavnostní program v přístavišti odstartuje v 9.20 hodin vystoupení mažoretek z DDM Sluníčko. „Poté bude následovat zdravice pozvaných hostů, slavnostní přípitek a úderem desáté hodiny bude symbolickým klíčem slavnostně otevřena plavební sezona,“ doplnila dále Alena Velecká, dramaturgyně Otrokovické Besedy, která tuto slavnost organizuje. Program v přístavišti potrvá až do 15.30 hodin. Během něj se návštěvníci přístaviště mohou těšit na vystoupení orientálních tanečnic či dětí ze skupiny Kids Dance DDM Sluníčko. O hudební kulisu se postarají kapely "Tady a Teď" a "New Orleans Band". Pro děti připraví pracovníci DDM Sluníčko vodnické hrátky a k dispozici bude také volně přístupný skákací hrad.

V rámci slavnostního dne bude možnost plavby lodí po řece Moravě nebo prohlídky edukativní lodě Jan Amos či technického plavidla Jožin, kterým Povodí Moravy na kanále udržuje bezpečný plavební provoz. „Po celý den budou všem návštěvníkům k dispozici služby Turistického informačního centra, a také bufet s občerstvením,“ dodal jednatel Otrokovické Besedy Filip Pastuszek s tím, že první květnové pondělí bude patřit také oblíbené Májové pouti, která se bude od 10 hodin odehrávat v parku před Společenským domem.

Baťův kanál, který je dlouhý 53 km, byl původně vybudovaný k dopravě lignitu z Ratíškovic do otrokovické elektrárny. Dnes je vyhledávaným turistickým cílem. V současné době je splavný v délce 53 km od Otrokovic do slovenské Skalice. Aktuálně se připravuje jeho prodloužení do Kroměříže na severní straně a do Hodonína na jižní, čímž by se prodloužil na více než 75 kilometrů.

Podrobné informace k programu slavnostního odemykání Baťova kanálu a Májové pouti najdete na webu Otrokovické Besedy.

Autor: Zdenek Čík
Zpět na seznam

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.